Rekolekcje dla dzieci i Jasełka

Opublikowano .

Dnia 19 grudnia 2009 roku w kościele św. Józefa w ramach rekolekcji parafialnych odbyła się Msza św. rekolekcyjna dla dzieci z naszej Szkoły Sobotniej. Naukę podczas Mszy św. wygłosił o. dr Rafał Szymkowiak z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Ojciec rekolekcjonista w sposób bardzo interesujący przekazał dzieciom prawdę o Bożej miłości. Chwalił też Pana Boga razem z naszymi dziećmi przez wspólny śpiew. Po zakończonej Mszy św. dzieci z naszej Szkoły przygotowały przedstawienie Bożonarodzeniowe – Jasełkę, której przygotowaniem od strony merytorycznej zajęła się p. Jolanta Ratyna wraz z s. Martą. Było to ostatnie spotkanie z dziećmi przed świętami, dlatego też wszyscy na zakończenie podzielili się opłatkiem. Następnie w domu parafialnym odbyło się spotkanie świąteczne dla nauczycieli naszej Szkoły.

„Rycerze Niepokalanej”

Opublikowano .

Dnia 5 grudnia 2009 r. na mszy św. o g. 12.00 odbyło się w kaplicy szkolnej uroczyste pasowanie 28 nowych „Rycerzy Niepokalanej”. W czasie kazania starsi rycerze przestawili legendę o rycerzu i Maryi – orędowniczce i najpewniejszej pośredniczce. Po przedstawieniu dzieci wyraziły zgodę bycia rycerzami i w modlitwie oddały się w opiekuńcze ręce Maryi. Następnie ks. Damian pasował nowych rycerzy wręczając swoistą „zbroję” – medalik Niepokalanej i różaniec.
Po mszy św. w sali szkolnej odbyło się wręczenie dyplomików i tajemnic różańca. Nie zabrakło też poczęstunku i zabawy – znaku radości.
Dnia 8 grudnia br. na mszy św. o g. 19.30 w kościele św. Józefa jeszcze raz przedstawiono legendę o rycerzu i Maryi.

„Dar serca“ dla dzieci z Domu Dziecka

Opublikowano .

W sobotę 12 grudnia 2009 r. rodzice z Komitetu Rodzicielskiego zorganizowali wśród dzieci z Parafialnej Szkoły Sobotniej adwentową zbiórkę słodyczy i pieniędzy przeznaczoną dla dzieci z Domu Dziecka w Polsce. Dziewczynki ubrane w strój „anioła” odwiedzały poszczególne klasy z przygotowanymi opakowaniami i skarbonką, do których można było złożyć swój „Dar serca”.

Św. Mikołaj wśród dzieci

Opublikowano .

W sobotę (5.12.br.) poprzedzającą liturgiczne wspomnienie św. bpa Mikołaja pojawił się w Parafialnej Szkole Sobotniej św. Mikołaj. Ku pociesze dzieci, oczekiwany gość odwiedził poszczególne klasy rozdzielając wśród uczniów słodycze. Dla nauczycieli była to doskonała okazja do przypomnienia swoim wychowankom postaci św. Mikołaja. Nikt w tym dniu nie opuścił szkoły z pustymi rękoma.

Inscenizacja z okazji Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego w Szkole Sobotniej

Opublikowano .

W sobotę poprzedzającą uroczystość Wszystkich Świętych, dnia 31 października, odbyła się w Szkole Sobotniej, podczas Mszy św., inscenizacja związana z obchodzoną uroczystością, jak też w związku ze zbliżającym się Dniem Zadusznym. W dzień Wszystkich Świętych wspominamy nie tylko tych świętych, którzy zostali kanonizowani, ale również wszystkich zmarłych, którzy osiągnęli zbawienie – świętych „anonimowych”, nie ogłoszonych oficjalnie przez Kościół. Pomimo wszystko, w ten dzień i najbliższe dni po tym święcie następujące, nasze myśli i modlitwy kierujemy w stronę tych, którzy opuścili już ziemię. W tych dniach naturalną jest pamięć o naszych bliskich zmarłych.

Ślubowanie „pierwszaków” w Szkole Sobotniej

Opublikowano .

Dzień 26 września to była ważna data w życiu naszej Szkoły Sobotniej. Tego dnia uczniowie klas pierwszych grupy przedpołudniowej złożyli swoje uroczyste ślubowanie, a uczniowie grupy popołudniowej podczas Mszy św. dnia 31 października. Uroczystość odbyła się w kaplicy szkolnej podczas Mszy św. z udziałem nauczycieli, rodziców i uczniów naszej szkoły. Wspólnota szkolna od pierwszego dnia tworzy wielką rodzinę. Każdy ma swoje obowiązki, które powinien solidnie wypełniać. Wspólnym obowiązkiem wszystkich uczniów jest przede wszystkim pilna nauka, szczególnie w Niemczech, gdy dzieci na co dzień posługują się językiem niemieckim, a w naszej szkole mają za zadanie utrwalać mowę ojczystą swoich rodziców. W to wszystko wdrażają ich nauczyciele przy współudziale rodziców. Nowy rok szkolny to nowe obowiązki, nowa wiedza, ale też nowi koledzy i nowe znajomości, szczególnie dla dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z nauką. W tym roku naukę w naszej szkole podjęło 353 uczniów, z czego 36 uczniów w klasie pierwszej. Nasi pierwszoklasiści złożyli swoje ślubowanie następującymi słowami:

„Promyczki dobra“ w szkole sobotniej

Opublikowano .

W sobotę 26.09.2009 r. gościliśmy w Parafialnej Szkole Sobotniej zespół dziecięcy „Promyczki dobra” z Nowego Sącza. Goście, którzy przybyli do Hamburga ze swym opiekunem ks. Andrzejem Mułką, uczestniczyli we mszy św. o godz. 16.30 uświetniając swoim śpiewem liturgię. Natomiast po mszy św. zespół wystąpił z krótkim koncertem, w czasie którego dzieci z naszej szkoły włączone zostały przez występujących do wspólnej zabawy.

Zakończenie roku katechetycznego 2008/09

Opublikowano .

W sobotę 11.07.br. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolno-katechetycznego w naszej Parafialnej Szkole Sobotniej.

 

O godz. 10.00 rozpoczęła się akademia szkolna, którą prowadzili: ks. Damian Lewiński i p. Jadwiga Wołoszyn-Fredrych. Na początku przemówił do licznie zebranych rodziców i uczniów szkoły proboszcz naszej misji ks. dr Jacek Bystron. Skierował on słowa podziękowania do rodziców za dotychczas poniesiony trud wychowawczy. Nakreślił w kilku słowach perspektywy rozwoju naszej szkoły i zachęcił wszystkich rodziców do konstruktywnej współpracy.

Dzień Sportu

Opublikowano .

W sobotę 13 czerwca br. obchodzono po raz pierwszy w Parafialnej Szkole Sobotniej „Dzień Sportu”. Nauczyciele ze zmiany przedpołudniowej wraz z rodzicami pod przewodnictwem p. Donaty Banach przygotowali dla dzieci w różnym wieku mnóstwo zabaw i konkursów. Młodsze dzieci wrzucały piłeczki do kosza, inni ścigali się na desce surfingowej, starsi startowali grupowo w konkursie przeciągania liny. Oryginalną dyscypliną były zawody w jedzeniu pączków bez oblizywania się czy picie kisielu z butelki. Odbyła się również widowiskowa gra w dwa ognie: nauczyciele kontra dzieci, która zakończyła się zwycięstwem pedagogów. Rodzice zadbali także o oprawę kulinarną – były napoje, grill, kawa, ciasto i inne słodycze.

 

Obchody Dnia Dziecka

Opublikowano .

W sobotę 6.06.2009 r. obchodzono w Parafialnej Szkole Sobotniej Międzynarodowy Dzień Dziecka. Nauczyciele z grupy porannej i popołudniowej przygotowali dzieci z klas młodszych, które we wspaniałym występie artystycznym recytowały wiersze o równości i braterstwie dzieci z wszystkich kontynentów. Dla dzieci zorganizowano gry i zabawy oraz obdarowano ich słodyczami.

Otwarcie biblioteki szkolnej

Opublikowano .

W sobotę 30 maja 2009 r. otwarto szkolną bibliotekę dla dzieci uczęszczających do Parafialnej Szkoły Sobotniej przy ul. Bürgerweide 33 w Hamburgu.

 

Z inicjatywy p. Marioli Strzyżewskiej i przy wydatnym wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Hamburgu powstała biblioteka szkolna, która gromadzi pokaźny księgozbiór przeznaczony dla młodego czytelnika. Zachęcamy rodziców, aby motywowali swoje pociechy do korzystania z tego zasobu książkowego i do czytania literatury w języku polskim.

 

Wystawa pisanek w Parafialnej Szkole Sobotniej

Opublikowano .

18.04.br. - w ostatnią sobotę oktawy wielkanocnej - mogliśmy obejrzeć na wystawie w holu szkoły sobotniej piękne pisanki w wykonaniu naszych uczniów i naszych parafian. Część uczniów wzięła udział w szkolnym konkursie na najpiękniejszą pisankę.

 

Jajko - mała rzecz, która nie je, nie pije, wydawać by się mogło, że nie żyje. A jajko to dawny znak stworzenia, rodzenia się, powrotu wiosny, symbol życia. W polskiej tradycji pięknym prezentem na Wielkanoc była własnoręcznie wykonana pisanka.

 

Wszystkie pisanki na naszej wystawie były bardzo ładne i wyjątkowe.

„Marcelino, chleb i wino”

Opublikowano .

W czasie Wielkiego Postu rodzice i dzieci z Parafialnej Szkoły Sobotniej przedstawili inscenizację teatralną pt.: „Marcelino, chleb i wino". W rolę Jezusa i Marcelina wcielili się Rafał i Karol Sienkiewicz. Braci franciszkanów zagrali: Paweł Koszałka oraz Meikiel i Emanuel Wrycz-Rekowski, natomiast narratorem była Barbara Grochocka. Sztukę tę grano 3 razy - dla parafian w kościele św. Józefa oraz dwukrotnie dla uczniów Parafialnej Szkoły Sobotniej w kaplicy St. Ansgar.

Konferencja pedagogiczna

Opublikowano .

W sobotę 28.03.2009 r. w budynku St. Ansgar-Schule odbyło się spotkanie proboszcza misji ks. dr. Jacka Bystrona z nauczycielami Parafialnej Szkoły Sobotniej. W trakcie konferencji podkreślono dobitnie, iż celem działania szkoły jest przede wszystkim wychowanie i kształcenie młodego pokolenia w duchu wartości chrześcijańskich. Nakreślono też plan działania szkoły na najbliższe tygodnie.

Kontakt

Polnische Katholische Mission
Polska Misja Katolicka

Große Freiheit 41
22767 Hamburg

Tel:  (+49) 40 / 31 00 40
Fax: (+49) 40 / 18 01 64 53
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polecane strony

Polska Misja Katolicka w NiemczechErzbistum Hamburg   Diecezja Pelplińska Stolica Apostolska  Konferencja Episkopatu PolskiGość NiedzielnyPortal Mateusz.pl Katolicka Agencja Informacyjna
Ta strona używa plików Cookies. W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych (RODO) zmieniamy naszą Politykę Prywatności i Regulamin Strony internetowej Polskiej Misji Katolickiej w Hamburgu.
Dalsze informacje Ok