Wyniki konkursu „Na najładniejszą ozdobę choinkową”

Opublikowano .

Konkurs „Na najładniejszą ozdobę choinkową” w naszej Szkole Sobotniej został rozstrzygnięty, a laureatów poznaliśmy w sobotę 17 grudnia 2016 r. podczas mszy św. szkolnej o godz. 12.00 i o godz. 16.00.

Pomysłowość dzieci z naszej szkoły przeszła wszelkie oczekiwania. Wśród ogromu ozdób, które wzięły udział w konkursie znalazły się również ozdoby - rzec można - ekologiczne, bowiem otrzymaliśmy bombki wykonane z papieru, wełny, czy też z waty. Wśród wszystkich zgłoszonych prac odnaleźć możemy przeróżne prace. Dzieci pomyślały o wszystkim, bowiem materiały użyte do stworzenia tych cudów pochodzą z różnych obszarów: zaczynając od słomek, czy gałązek, kończąc na chusteczkach higienicznych i patyczkach po lodach. Tak też nie jeden dorosły nie wpadłby na taki pomysł.

Św. Mikołaj wśród naszych dzieci

Opublikowano .

Chociaż za oknami brak śniegu, to jak co roku w okolicach 6 grudnia, w kościele św. Józefa w Hamburgu pojawił się dostojny Gość. Dzieci będące na mszy św. o godz. 15.00 rozpoznały go od razu - to Święty Mikołaj! Powitały go wierszami, a Święty - wyraźnie wzruszony - w zamian za to obdarował je prezentami.

Adwentowe spotkanie dla nauczycieli

Opublikowano .

W sobotę 3.12 2016 r. po mszy św. szkolnej o godz. 12.00 odbyło się w pokoju nauczycielskim spotkanie adwentowe grona pedagogicznego Parafialnej Szkoły Sobotniej. Dyrektor szkoły ks. kan. Jacek Bystron wręczył nauczycielom upominki świąteczne i podziękował za dotychczasową pracę i wysiłek wychowawczy. Ośmiu nauczycieli otrzymało misję kanoniczną do nauczania religii dzieci i młodzieży. Następnie przy suto zastawionym stole omawiano plany na przyszły rok kalendarzowy 2017.

Rozpoczął się Adwent…

Opublikowano .

Rozpoczęliśmy czas szczególnego przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia zwany Adwentem. W związku z tym uczniowie Szkoły Sobotniej uczestniczą w mszach św. roratnich z przygotowanymi przez siebie lampionami, przygotowują jasełka pod wprawnym okiem s. Marty i p. Ewy Żemlok, przygotowują też  ozdoby choinkowe  na konkurs szkolny.  Jest to szczególny czas dla wszystkich – uczniów i nauczycieli.

Akcja "Bucik" 2016

Opublikowano .

8 października  w naszej szkole na Mszy św.  o godz. 12.00 zostały uroczyście przyjęte i włączone w „Akcję Bucik”  40 dzieci, które poprzez modlitwę różańcową pragną pomóc dzieciom nienarodzonym, których życie jest zagrożone. Po uroczystym przyrzeczeniu dzieci otrzymały mały bucik z wełny, który ma przypominać o modlitwie i za kogo chcą się modlić oraz tajemnicę różańca, którą będą odmawiać.

Pasowanie na ucznia pierwszej klasy!

Opublikowano .

Każde dziecko rozpoczynając naukę w pierwszej klasie Szkoły Sobotniej przy Polskiej Misji Katolickiej w Hamburgu z wielką niecierpliwością czeka na moment, gdy zostanie pasowane na  pełnoprawnego ucznia. Tą uroczystą chwilę poprzedzają przygotowania - uczniowie poznają swoją szkołę, kolegów, swoje prawa, ale również i obowiązki. Wspólnie z wychowawcą przygotowują również całą uroczystość.

Sobotni dzień w "Klubie Włóczykijów"

Opublikowano .

W sobotę 1 października 2016 r., w ramach uatrakcyjnienia zajęć szkolnych, uczniowie z naszej  Szkoły Sobotniej udali się do kina "Metropolis" na film pt. Klub włóczykijów. Wybraliśmy się z grupą ponad 180 dzieciaków i dorosłych, pod opieką nauczycieli i rodziców, na przygodowy film wyreżyserowany przez Tomasza Szafrańskiego, powstały na podstawie powieści Edmunda Niziurskiego pod tym samym tytułem.

Rozpoczeliśmy nowy rok szkolno-katechetyczny

Opublikowano .

W sobotę 3 września 2016 r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolno-katechetyczny w naszej parafialnej Szkole Sobotniej. Na korytarzach i w klasach znowu można było usłyszeć śmiech i gwar. Budynek szkolny St. Ansgar-Schule (Bürgerweide 33) stał się znowu miejscem docelowym polskojęzycznych rodzin z całego Hamburga i okolic. To tutaj, poprzez  kolejne soboty dzieci będą się uczyły mówić i pisać po polsku.

Zakończenie roku szkolnego w Szkole Sobotniej

Opublikowano .

W sobotę 9 lipca 2016 r. odbyło się w gmachu St. Ansgar-Schule (Bürgerweide 33) uroczyste zakończenie roku szkolno-katechetycznego w Parafialnej Szkole Sobotniej. Uroczystość zakończenia roku uświetnił swoją obecnością Konsul Generalny RP w Hamburgu pan dr Marian Cichosz wraz z małżonką.

Inscenizacja chrztu Polski

Opublikowano .

Z okazji obchodzonej w tym roku 1050 rocznicy chrztu Polski, w sobote 25 czerwca br. w Szkole Sobotniej odbyło się przedstawienie teatralne pokazujace to wydarzenie. Dzieci z klasy IIa (do południa) i z kl. III, IV, V (po południu) podczas Mszy św. przedstawiły inscenizację chrztu Mieszka I i całego narodu polskiego. Przedstawienie pozwoliło nam na nowo odkryć historię Polski i jej początki oraz przypomnieć jej chrześcijańskie źródła.

XII Olimpiada Języka Polskiego w Niemczech

Opublikowano .

Od dwunastu lat odbywają się w Niemczech zmagania uczniów w olimpiadzie języka polskiego. Kierowana jest ona do wszystkich rodzajów szkół, w których nauczany jest język polski. Uczestnicy Olimpiady oceniani są w dwóch grupach wiekowych (grupa młodsza – uczniowie klasy 5. i 6. oraz grupa starsza – uczniowie od klasy 7. wzwyż) i w czterech kategoriach związanych z okresem pobytu za granicą i typem placówki, w której uczą się języka polskiego. Miło nam poinformować, że po wygraniu dwóch eliminacji, do finału Olimpiady Języka Polskiego w Niemczech zakwalifikowała się uczennica z naszej parafialnej Szkoły Sobotniej w Hamburgu - Wiktoria Zwierełło z kl. 7.

Warsztaty z języka polskiego w Konsulacie RP

Opublikowano .

W sobotę 23.04.2016 r. Konsul Generalny RP w Hamburgu  zorganizował po raz siódmy warsztaty języka poskiego, których głównym celem było odkrywanie piękna i tajemnic związanych z najdawniejszymi stolicami Polski. Spotkanie odbyło się w rezydencji Konsula Generalnego RP w Hamburgu przy  ulicy Maria-Louisen 137. W zajęciach wzięły udział  dzieci i młodzież w przedziale wiekowym  od 8 do 18 lat. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe: 8-12 lat i 13-18 lat.

Gość w Szkole Sobotniej

Opublikowano .

W sobotę 23 stycznia 2016 r. gościliśmy w Szkole Sobotniej w Hamburgu siostrę Pacyfikę Pławecką ze Zgromadzenia Świętego Józefa. Od czerwca 2012 roku siostry józefitki pracują w ośrodku polonijnym „Concordia” w Dermbach. Ośrodek ten jest położony w pięknych lasach Westerwald. Siostry zajmują się częściowo prowadzeniem biura, przygotowują dom na przyjęcie różnorakich grup pielgrzymkowych i rekolekcyjnych, są również angażowane w kolonie dla dzieci i młodzieży polonijnej organizowane tu kilka razy w roku.

Byliśmy z dziećmi w kinie - 2016

Opublikowano .

W sobotę 16.01.2016 r., w ramach uatrakcyjnienia zajęć szkolnych, uczniowie młodszych klas z naszej  Szkoły Sobotniej udali się do kina "Metropolis" na film pt. O dwóch takich co ukradli księżyc. Budynek szkolny był w tym dniu zajęty przez uczniów St. Ansgar-Schule, dlatego nie tracąc wolnej soboty, wybraliśmy się z grupą ponad 80 dzieciaków, pod opieką nauczycieli i rodziców, na edukacyjny film oparty na powieści Kornela Makuszyńskiego.

Wyróżnienie od Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" dla nauczycieli parafialnej Szkoły Sobotniej

Opublikowano .

W sobotę 12.12.2015 r. ks. kan. dr Jacek Bystron wręczył nauczycielom pracującym najdłużej w naszej Szkole Sobotniej nagrody i serdeczne podziękowania za długoletnią pracę oraz zaangażowanie w parafialnej Szkole Przedmiotów Ojczystych. "...Przekazywanie wiary, tożsamości i języka polskiego dzieciom żyjącym poza granicami Polski jest naszym patriotycznym i ludzkim obowiązkiem. Każdy człowiek wyrastający bez rodzinnego i ojczystego korzenia i nie posiadający własnej tożsamości, jest jak roślina, która wcześniej czy później obumiera. Składam staropolskie "Bóg zapłać" za Państwa ogromny wysiłek włożony w to piękne dzieło" - napisał w liście gratulacyjnym ks. dr Adam Prorok - przewodniczący "Chrześcijańskiego Centrum" e.V. w Niemczech.

Kontakt

Polnische Katholische Mission
Polska Misja Katolicka

Große Freiheit 41
22767 Hamburg

Tel:  (+49) 40 / 31 00 40
Fax: (+49) 40 / 18 01 64 53
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polecane strony

Polska Misja Katolicka w NiemczechErzbistum Hamburg   Diecezja Pelplińska Stolica Apostolska  Konferencja Episkopatu PolskiGość NiedzielnyPortal Mateusz.pl Katolicka Agencja Informacyjna
Ta strona używa plików Cookies. W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych (RODO) zmieniamy naszą Politykę Prywatności i Regulamin Strony internetowej Polskiej Misji Katolickiej w Hamburgu.
Dalsze informacje Ok