Spotkanie adwentowe nauczycieli

Opublikowano .

W sobotę 16.12. 2017 r. poprzedzającą Święta Bożego Narodzenia zajęcia szkolne w Szkole Sobotniej wprowadziły uczniów i nauczycieli w radosne świętowanie. Na pierwszej godzinie lekcyjnej uczniowie w klasach przełamali się opłatkiem ze swoimi katechetami, składając sobie wiele serdecznych życzeń. Natomiast na ostatniej lekcji wszyscy udali się do kaplicy szkolnej, gdzie dzieci z klas starszych przedstawiły „jasełka".

KONKURS ŚWIĄTECZNY

Opublikowano .

Drodzy uczniowie Sobotniej Szkoły. Tematem tegorocznego konkursu było zaprojektowanie przez Was czarno-białej kolorowanki o tematyce biblijnej. Wyniki konkursu zostały podane do wiadomości uczniów i rodziców 16 grudnia br. na ostatnim spotkaniu przedświątecznym w Szkole Sobotniej. Jury w składzie p. Sylwia Paduch-Nowak i p. Ewa Jabłońska oceniło nadesłane prace, a najlepsze zatrzymano w celu wykorzystania ich jako pomoce dydaktyczne w młodszych klasach.

Szkolenie dla nauczycieli polonijnych

Opublikowano .

W dniach 23 – 26 listopada 2017 roku odbyło się w Poznaniu szkolenie metodyczne dla nauczycieli polonijnych. W warsztatach udział wzięli nauczyciele z Niemiec i Litwy. Szkolenie odbyło się w Domu Polonii, siedzibie Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, który od 1988 roku mieści się w zabytkowej kamienicy przy Starym Rynku. Naszą szkołę i Hamburg reprezentowały dwie nauczycieli -  p. E. Jabłońska i p. N. Jastrzębska.

Święto Niepodległości Polski

Opublikowano .

Historia polskiego narodu jest tak obfita w ważne dla Polaków wydarzenia, że prawie każdy miesiąc można by nazwać miesiącem pamięci narodowej. Listopad jest pod tym względem szczególnie uprzywilejowany. 11 listopada 1918 r. nastąpiło zakończenie I wojny światowej. Dla tych Polaków, dla których wolność, patriotyzm, umiłowanie ojczyzny nie były pustymi hasłami, ale stanowiły treść ich życia i działania, odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli było wydarzeniem, które dyktowało poczynania i kształtowało ich postawę życiową i patriotyczną.

Spotkanie w kinie w 2017 r

Opublikowano .

Od 2011 r. dzieci ze Szkoły Sobotniej mają okazję regularnie raz w roku spędzać swoje zajęcia szkolne w kinie „Metropolis” w Hamburgu. W ramach uatrakcyjnienia zajęć szkolnych dzieci biorą udział w projekcji polskiego filmu, a po filmie uczestniczą nieraz w warsztatach plastycznych dostosowanych do tematyki filmu. Podobnie było w sobotę 23.09.2017 r., kiedy to nasi starsi uczniowie mieli okazję obejrzeć film pt. „Za niebieskimi drzwiami” w reżyserii Mariusza Paleja. Natomiast dla młodszych dzieci przygotowano na ten dzień zestaw bajek.

Nasza wyprawa do Warszawy

Opublikowano .

W dniach od 15 do 20 października 2017 r. grupa 45 dzieci w wieku od 8 do 16 lat pod opieką s. Marty, ks. Tomka, p. Beaty i p. Ani wyruszyła do Warszawy. Towarzyszyło nam wielkie wzruszenie, ponieważ niektórzy po raz pierwszy albo po długim czasie mieli zawitać w naszej stolicy.
 
Wczesnym rankiem w poniedziałek przybyliśmy szcześliwie do słonecznej Warszawy, na miejsce naszego noclegu do "Hostelu Praga". Po śniadaniu - nie tracąc czasu - wyruszyliśmy na Żoliborz do muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Opowieść naszego przewodnika o życiu i śmierci Błogosławionego wywarła na nas wielkie wrażenie.

Ślubowanie pierwszoklasistów w Szkole Sobotniej

Opublikowano .

W sobotę 7 października 2017 roku od samego rana panowała świąteczna atmosfera w Sobotniej Szkole przy Polskiej Misji Katolickiej w Hamburgu. Uczniowie klas pierwszych ubrani w świąteczne stroje,udekorowana kaplica, s. Marta i p. Konrad grający na gitarach - to wszystko po to, aby pasowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście.

100-lecie Rycerstwa Niepokalanej.

Opublikowano .

16 września z okazji 100- letniej rocznicy powstania wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej, założonego przez św. Maksymiliana Kolbe w Niepokalanowie odbyło się spotkanie Małych Rycerzy Niepokalanej. Również w naszej Szkole Sobotniej jest grupa Małych Rycerzy Niepokalanej, która postanowiła włączyć się w uroczystości tu w Hamburgu. Rodzice dzieci z tej wspólnoty razem z s. Martą przygotowali dla wszystkich dzieci w szkole specjalną zakładkę z cudownym medalikiem Niepokalanej i wezwaniem Cały jestem Twój Maryjo.

Nowy rok katechetyczny w Szkole Sobotniej

Opublikowano .

W sobotę 2 września br. rozpoczęliśmy nowy rok szkolno-katechetyczny 2017/18 w parafialnej Szkole Sobotniej. Na korytarzach znowu słychać było gwar, w klasach pojawili się nowi uczniowie, a klasy pierwsze rozrosły się łącznie do ponad 50 uczniów. Bufet szkolny rozpoczął już swoją działalność, a panie nauczycielki uśmiechem i dobrym słowem zachęcają do „zwierzeń” z wakacji. Powitaliśmy także nowego katechetę, a jest nim ks. Robert Elak, który pracował ostatnio w Chojnicach.

Zakończenie roku szkolnego w Szkole Sobotniej 2016-2017

Opublikowano .

Słowa piosenki zespołu Dżem "W życiu piękne są tylko chwile..."  wspaniale oddają charakter uroczystości zakończenia roku szkolnego 2016/2017 w Szkole Sobotniej przy Misji Katolickiej w Hamburgu, które odbyło się w sobotę, 8 lipca. Pomimo trudności związanych ze szczytem G-20, tłumnie przybyliśmy na uroczystość. Zakończenie roku szkolnego to dla wszystkich czas podziękowań, podsumowań i pożegnań klas ósmych. 

 

Uroczystość rozpoczęła msza święta w auli szkoły St. Ansgar-Schule, o godz. 10.00, celebrowana przez naszych księży. Atmosfera była bardzo podniosła, ponieważ swoją obecnością i krótkim przemówieniem  zaszczycił nas sam pan Konsul Adam Borkowski.

Podziękowanie dla grup Rycerstwa Niepokalanej i „Akcji Bucik”

Opublikowano .

1 lipca w naszej szkole sobotniej podczas Mszy św. o godz. 12.00 i 16.00 odbyło się uroczyste zakończenie  dla grup Rycerstwa Niepokalanej i  „Akcji Bucik”. Ks. Proboszcz Jacek i ks. Tomasz dziękowali dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w codzienną modlitwę różańcową i udział w spotkaniach Rycerstwa Niepokalanej. Dzieci otrzymały małe upominki, jednak największą dla nich nagrodą są łaski za przyczyną Niepokalanej, których pragnie udzielać im i całej rodzinie.

Finał Olimpiady Języka Polskiego w Niemczech

Opublikowano .

Przed paroma miesiącami uczniowie naszej parafialnej Szkoły Sobotniej już po raz kolejny wystartowali w eliminacjach XIII Olimpiady Języka Polskiego w Niemczech. Olimpiady, gdzie musieli wykazać się znajomością nie tylko gramatyki i ortografii, ale również znajomością zagadnień stylistycznych i leksykalnych. Po przebrnięciu przez etap I i II, do finału dostała się nasza uczennica z kl. VII – Julia Grochocka. Finał Olimpiady odbył się w dniach 16-18 czerwca 2017 r. w Warszawie - Pułtusku.

Warsztaty Języka Polskiego

Opublikowano .

W sobotę 1.04.2017 r. zorganizowano po raz ósmy Warsztaty Języka Polskiego, z inicjatywy grona pedagogicznego ze Szkolnego Punktu Konsultacyjnego oraz Konsulatu Generalnego RP w Hamburgu. W tym roku odbyły się one pod hasłem „Dawne zamki i pałace w Polsce dowodem chwały i burzliwych dziejów”. Udział wzięło ponad 20 uczniów, w tym uczniowie z naszej Szkoły Sobotniej.

Wizyta Matki Generalnej w Szkole Sobotniej

Opublikowano .

W sobotę 13 maja br., w 100. rocznicę objawień Matki Bożej Fatimskiej, do naszej Szkoły Sobotniej przyjechała Matka Generalna Jolanta Gołębiowska ze Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi aby zobaczyć pracę katechetyczną s. Janiny i s. Marty. Matka Jolanta była w kl. III u dzieci, które przygotowują się do I Komunii św. oraz w kl. II. Na katechezie mogła na filmie zobaczyć i usłyszeć o  Franciszku i Hiacyncie, których tego dnia papież Franciszek w Fatimie ogłosił świętymi, a także razem z dziećmi zaśpiewać piosenkę: „Cały jestem Twój, Maryjo”.

Ks. Biskup Wiesław Śmigiel odwiedził Szkołę Sobotnią w naszej Misji

Opublikowano .

W sobotę 6 maja 2017 r. zaszczycił nas swoją obecnością ks. bp dr hab. Wiesław Śmigel z Pelplina. Na początku przywitał się z nauczycielami Szkoły Sobotniej w pokoju nauczycielskim. Następnie wraz z ks. prob. Jackiem Bystronem składał krótkie wizyty w klasach, gdzie został radośnie przyjęty przez uczniów. Ksiądz Biskup okazywał żywe zainteresowanie życiem naszej szkoły, rozmawiał z dziećmi, zadawał pytania i z zaciekawieniem wysłuchiwał na nie odpowiedzi.

Więcej artykułów…

Kontakt

Polnische Katholische Mission
Polska Misja Katolicka

Große Freiheit 41
22767 Hamburg

Tel:  (+49) 40 / 31 00 40
Fax: (+49) 40 / 18 01 64 53
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polecane strony

Polska Misja Katolicka w NiemczechErzbistum Hamburg   Diecezja Pelplińska Stolica Apostolska  Konferencja Episkopatu PolskiGość NiedzielnyPortal Mateusz.pl Katolicka Agencja Informacyjna
Ta strona używa plików Cookies. W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych (RODO) zmieniamy naszą Politykę Prywatności i Regulamin Strony internetowej Polskiej Misji Katolickiej w Hamburgu.
Dalsze informacje Ok