Konkurs na najpiękniejszą ilustrację bożonarodzeniową

Opublikowano .

Jak co roku, tak i tym razem odbył się w Szkole Sobotniej konkurs rysunkowy. Tematem tegorocznej edycji konkursu było wykonanie ilustracji związanej z tematyką bożonarodzeniową - Dzieciątko w żłóbku, nawiedzenie Trzech Króli, pojawienie się pierwszej gwiazdy na niebie, zwierzęta zebrane przy żłóbku czy też inne.

Jasełka w Szkole Sobotniej

Opublikowano .

W Szkole Sobotniej 15 grudnia na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia dzieci z grupy do południa i po południu przygotowały jasełka. Klasa Ic wraz z wychowawczynią p. Teresą Dopart i kl. Va razem z s. Martą przedstawiły wydarzenia o Narodzeniu Jezusa dla wszystkich dzieci do południa.

Spotkanie adwentowe nauczycieli

Opublikowano .

W sobotę 15 grudnia 2018 r., w ostatnią sobotę przed świętami Bożego Narodzenia, odbyło się tradycyjne już spotkanie nauczycieli nauczających języka polskiego, historii i religii w naszej Szkole Sobotniej. Na początku dyrektor szkoły ks. kan. dr Jacek Bystron przedstawił zebranym ojca rekolekcjonistę – o. Andrzeja Kordę ze zgromadzenia Księży Oblatów, który  w tym roku głosi w naszej Misji rekolekcje adwentowe. Następnie, łamiąc się opłatkiem, składaliśmy sobie nawzajem życzenia: "błogosławionych i radosnych świąt Bożego Narodzenia". Ksiądz Proboszcz życzył wszystkim, by Pan Bóg był naszym przewodnikiem w życiu i nas obdarzał swymi łaskami.

Nowi "Rycerze Maryi"

Opublikowano .

W sobotę 8 grudnia, w święto Niepokalanego Poczęcia NMP, dzieci z naszej Szkoły Sobotniej zostali uroczyście przyjęci w szeregi Rycerstwa Niepokalanej. Na mszy św. o godz. 12.00 Ojciec Stanisław Jarosz - paulin, przyjął ślubowanie od dzieci, które wstąpiły w szeregi Rycerzy Niepokalanej, a także opowiedział dzieciom o tym jak wielka i wspaniała może być modlitwa różańcowa, dzięki której wspólnie z Maryją możemy pokonać zło na tym świecie.

Święty Mikołaj wśród naszych dzieci

Opublikowano .

W sobotę 8.12.2018 r. w czasie lekcji w Szkole Sobotniej dało się odczuć atmosferę niepokoju i oczekiwania. Po chwili wszystko było już jasne – dzieci czekały z utęsknieniem na św. Mikołaja. Na korytarzu słychać było coraz głośniej i wyraźniej dźwięk dzwonka. Po chwili, ku uciesze dzieci, w klasie pojawiła się postać św. Mikołaja i... radości było co niemiara. Oczekiwany Gość obdarował dzieci słodyczami, a one odwdzięczyły się recytacją wierszy i wspólnym śpiewem piosenek.

Szkolenie metodyczne dla nauczycieli polonijnych

Opublikowano .

W dniach 22-25.11.2018 r. odbyły się w Poznaniu warsztaty metodyczne dla nauczycieli polonijnych z Czech, Francji, Litwy i Niemiec. Tegoroczne zajęcia dotyczyły tematyki: Nowatorskie pomysły w metodyce nauczania na poziomie edukacji wczesnoszkolnej, w szkole podstawowej i średniej. Zajęcia warsztatowe uzupełnione były wyjazdem studyjnym na Szlak Piastowski.

Autorskie spotkanie z autorką bajek dla dzieci

Opublikowano .

W sobotę 24.11.2018 r. gościliśmy w Polskiej Misji Katolickiej w Hamburgu panią Agatę Gajewską-Talaskę, autorkę bajek dla dzieci. Pani Gajewska-Talaska jest autorką kilkunastu opublikowanych w internecie wierszy dla dzieci w języku polskim, oraz zbioru bajek “Opowiadania mojego dzieciństwa”. Są to historyjki, które kiedyś opowiadał jej w rodzinnym domu dziadek. Po latach spisała je dla swojego syna Dawida, aby przypominały mu rodzinne strony mamy i wzbogacały jego wyobraźnię. 

„Z wiarą do Niepodległej” - akademia szkolna

Opublikowano .

Dnia 10 listopada 2018 r. w auli Szkoły Sobotniej przy PMK w Hamburgu, odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszystkich zebranych, uczniów szkoły i ich rodziców, przywitał dyrektor szkoły – ks. kan. dr Jacek Bystron.

Byliśmy w kinie na filmie „Tarapaty”

Opublikowano .

W sobotę 27 października 2018 r. uczniowie z naszej parafialnej Szkoły Sobotniej udali się do kina „Metropolis” w Hamburgu aby wziąć udział w projekcji polskiego filmu pt. „Tarapaty” w reżyserii Marty Karwowskiej.

Ślubowanie pierwszoklasistów 2018

Opublikowano .

W sobotę 20 października 2018 r. odbyła się podniosła uroczystość ślubowania i pasowania pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Sobotniej. Uroczystość odbyła się podczas mszy św. szkolnej z udziałem nauczycieli, rodziców i uczniów naszej szkoły. Niemal 70 pierwszoklasistów przystąpiło do ślubowania, które przyjął od nich proboszcz Misji ks. dr kan. Jacek Bystron, a od grupy popołudniowej ks. Robert Elak. Tą uroczystą chwilę poprzedziły przygotowania - uczniowie poznawali swoją szkołę, kolegów, swoje prawa, ale również i obowiązki. Wspólnie z wychowawcami: p. Ewą Żemlok, p. Ewą Jabłońską, p. Barbarą Grochocką i p. Teresą Dopart przygotowali całą uroczystość, a więc wiersze, dekorację i piosenkę.

Uczestniczymy w akcji: BohaterON

Opublikowano .

Powstanie Warszawskie, które trwało od 1 sierpnia do 3 października 1944 r. zapisało się na kartach historii Polski jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było uosobieniem kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom. Odchodzą od nas ostatni Powstańcy. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek – akcja „BohaterON” pozwala każdemu na wyrażenie tego w symboliczny sposób.

„Szkolne przygody Tosi i Plastusia” na scenie w Hamburgu

Opublikowano .

W sobotę 22 września br. o godz. 10:00 w holu szkolnym St. Ansgar-Schule (Bürgerweide 33, Hamburg) aktorzy Teatru Czwarte Miasto z Gdyni przedstawili bardzo ciekawy spektakl pt.: Szkolne przygody Tosi i Plastusia na podstawie książki "Plastusiowy Pamiętnik" Marii Kownackiej.

Zakończenie zajęć w Szkole Sobotniej 2018

Opublikowano .

W sobotę 30 czerwca 2018 r. zakończyliśmy rok szkolno-katechetycznego w Szkole Sobotniej przy PMK w Hamburgu. Uroczystość zakończenia roku uświetnił swoją obecnością Konsul Generalny RP w Hamburgu pan Piotr Golema.

 

Zakończenie roku szkolnego to dla wszystkich czas podziękowań, podsumowań i pożegnań. Dlatego też podczas liturgii eucharystycznej celebrowanej przez naszych duszpasterzy ofiarowaliśmy Bogu naszą całoroczną pracę i dziękowaliśmy Panu za owoce minionego roku.

Finał Olimpiady Języka Polskiego w Niemczech

Opublikowano .

W styczniu br. uczniowie naszej parafialnej Szkoły Sobotniej wystartowali w eliminacjach XIV Olimpiady Języka Polskiego w Niemczech. W trakcie zmagań musieli wykazać się znajomością nie tylko gramatyki i ortografii, ale również znajomością zagadnień stylistycznych i leksykalnych. Po przebrnięciu przez dwa etapy na terenie Niemiec, do finału Olimpiady, który odbył się 9-10 czerwca br. w Pułtusku, dostała się Julia Grochocka z kl. 8 oraz Alexander Pączek z kl. 7. Ostatecznie, z powodu choroby Alexandra, do Warszawy pojechała z naszej Szkoły Sobotniej tylko Julia Grochocka.

Wyjazd integracyjny do Hansa-Park

Opublikowano .

W sobotni dżdżysty dzień 21 czerwca 2018 r., cały autokar dzieci z kl. III naszej Szkoły Sobotniej w Hamburgu wraz z wychowawcami: ks. Robertem, s. Janiną, s. Martą, p. Agnieszką i p. Małgorzatą wyruszył do Hansa-Parku. Pogoda była mimo wszystko sprzyjająca, aby skorzystać z wielu atrakcji na świeżym powietrzu: ponton na wodzie, karuzele, łódki, dzwon, zjeżdżalnie duże i małe - nie sposób wszystkiego wyliczyć. Każdy chciał być wszędzie. Dzieci miały okazję poznać się bliżej poprzez wspólną zabawę, rozmowy i śpiew. Dało się odczuć w tym dniu ducha wspólnoty.

Więcej artykułów…

Kontakt

Polnische Katholische Mission
Polska Misja Katolicka

Große Freiheit 41
22767 Hamburg

Tel:  (+49) 40 / 31 00 40
Fax: (+49) 40 / 18 01 64 53
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polecane strony

Polska Misja Katolicka w NiemczechErzbistum Hamburg   Diecezja Pelplińska Stolica Apostolska  Konferencja Episkopatu PolskiGość NiedzielnyPortal Mateusz.pl Katolicka Agencja Informacyjna
Ta strona używa plików Cookies. W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych (RODO) zmieniamy naszą Politykę Prywatności i Regulamin Strony internetowej Polskiej Misji Katolickiej w Hamburgu.
Dalsze informacje Ok