NOWY ROK SZKOLNO-KATECHETYCZNY W NASZEJ SZKOLE SOBOTNIEJ ROZPOCZNIEMY 7 WRZEŚNIA 2024 ROKU.

CHCĄC ZGŁOSIĆ DZIECKO DO SZKOŁY PROSIMY O WYPEŁNIENIE I PRZESŁANIE FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO.

Klikinij link: https://forms.gle/PLzGSQkX2G2E8CReA 

Kurs dla lektorów w naszej parafii

Opublikowano .

Czytanie Słowa Bożego w Zgromadzeniu Liturgicznym jest zaszczytną i szczególnie ważną posługą, polegającą na przekazywaniu ludziom Słowa samego Boga. Do posługi lektora należy się dobrze przygotować. Przygotowanie takie, nazywane kursem lektorskim, obejmuje: formację biblijną, liturgiczną i fonetyczną.

 

W naszej misji odbył się taki kurs 4 i 5 czerwca br., w którym wzięło udział 31 lektorów i osób pragnących podjąć posługę lektora. Zajęcia teoretyczne z liturgii i teologii biblijnej poprowadził ks. Teodor Puszcz SChr, proboszcz Polskiej Misji Katolickiej w Bonn. Równolegle do tych zajęć odbywały się praktyczne ćwiczenia, które miały służyć poprawnemu zastosowaniu w życiu poznanych już wiadomości. Poprowadziła je aktorka p. Agnieszka Karaś z Bonn.

 

Na zakończenie kursu lektorskiego odbyło się na mszy św. uroczyste wręczenie dyplomów lektora, którego dokonał proboszcz naszej parafii ks. dr Jacek Bystron.

 

 

Ś w i a d e c t w o ...

 

Wy zaś zachowujecie w sobie to, co sły|sze|liś|cie od początku.” (1 J 2,24)

 

Dostaliśmy zaproszenie na kurs lektorów, a przecież większość z nas jest lektorami już od lat. Dlatego niektórzy się przed kursem zastanawiali, po co nam to?

 

Przekonaliśmy się jednak wszyscy, że jest kilka aspektów, których jeszcze nie znamy lub nie zwracaliśmy na nie uwagi. Pani Agnieszka uczyła nas, że jeśli czytamy Pismo Święte, to musimy się zastanowić, jaki jest przekaz każdego czytanego przez nas zdania. Musimy się zastanowić, które słowa trzeba podkreślić lub jak je zaakcentować, aby przekazać „poprawnie” treść danego czytania. Powyższe zdanie ma wszystkie ważne słowa podkreślone, a akcentujemy w czasie przeszłym na 3. sylabie od tyłu. (Niech każdy sam dla siebie wypróbuje, jak zdanie potrafi zmienić znaczenie !)

 

Oprócz praktycznej części kursu dla lektorów była też i teoria. Podczas tych wykładów poszerzyliśmy wiedzę o szczegóły o roku liturgicznym, o księgach liturgicznych, o liturgii słowa i o fragmentach biblijnych, które są obecne w liturgii Kościoła. Ks. Teodor przeplatał teorię opowieściami historoczynmi i pokazywał nam przepiękne kopie ksiąg z dawnych czasów.

 

Chiałabym podziękować wszystkim, którzy się do tego przyczynili, że mogliśmy uczestniczyć w tym kursie. Szczególnie dziękujemy pani Agnieszce Karaś, ks. Teodorowi Puszczowi i ks. Jackowi. Mamy nadzieję, że będą w przyszłości dalsze spotkania formacyjne, aby pogłębiać naszą wiedzę i uczyć innych chętnych - aby z tygodnia na tydzień udoskonalać nasze czytanie podczas każdej mszy św. Bo czytając - nie ma „dobrze” albo „źle”, jest tylko: „tak, jak najlepiej potrafię!”

MCz

 

 


Kontakt

Polnische Katholische Mission
Polska Misja Katolicka

Große Freiheit 41
22767 Hamburg

Tel:  (+49) 40 / 31 00 40
Fax: (+49) 40 / 18 01 64 53
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polecane strony

Polska Misja Katolicka w NiemczechErzbistum Hamburg   Diecezja Pelplińska Stolica Apostolska  Konferencja Episkopatu PolskiGość NiedzielnyPortal Mateusz.pl Katolicka Agencja Informacyjna
Ta strona używa plików Cookies. W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych (RODO) zmieniamy naszą Politykę Prywatności i Regulamin Strony internetowej Polskiej Misji Katolickiej w Hamburgu.
Dalsze informacje Ok