Informujemy, że w dalszym ciągu obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. W związku z tym nadal odbywać się będą transmisje Mszy św. niedzielnej przez internet z kościoła św. Józefa.

Link do transmisji Mszy św. w VI Niedzielę Wielkanocną /22 maja br./ o godz. 11.00: 

https://youtu.be/VOU8t4m_MjA 

 

Jubileusz 100-lecia Zgromadzenia Zakonnego

Opublikowano .

27 października 2021 roku rozpoczęły się obchody 100-lecia Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi, które w naszej Misji Katolickiej w Hamburgu pracują już ponad 30 lat. Jubileusz to przede wszystkim czas dziękczynienia za dar Zgromadzenia, dar Założycieli i za wszystko, co przez ten okres istnienia naszej Wspólnoty, Bóg uczynił. Jest to też okazja do refleksji nad realizacją naszej misji w Kościele, do tego jak Siostry odpowiadają na potrzeby współczesnego człowieka, często zagubionego w dzisiejszym świecie.

 

Początki naszej Wspólnoty to końcówka XIX wieku, a dokładnie 1889 rok. Był to czas bardzo trudny, kiedy nie można było w Polsce tworzyć nowych wspólnot zakonnych, a istniejące były likwidowane lub była ograniczona do minimum ich działalność. Matka Franciszka Rakowska (1860–1915), która dała początek Stowarzyszeniu Kobiet Rzymskokatolickiego Wyznania w mieście Włocławku od wczesnego dzieciństwa czuła głos Boga wzywającego ją do całkowitego oddania się Mu na służbę. To oddanie uczyniła treścią całego swojego życia, pełnego modlitwy i ciężkiej, zwyczajnej pracy. Kobiety zebrane wokół Franciszki, pociągnięte jej przykładem i świętością zapragnęły również żyć dla Boga. I to były początki. Franciszkanin o. Sforski kierował paniami i ułożył dla nich pierwszy regulamin. I tak pod przykrywką zakładu krawieckiego rozkwitało Zgromadzenie. Po śmierci o. Sforskiego małą wspólnotą zaczął kierować ks. Wojciech Owczarek, późniejszy biskup pomocniczy Diecezji Włocławskiej i Założyciel wspólnoty zakonnej (1875-1935). Ks. Wojciech Owczarek ułożył w 1912 roku na bazie pierwszego, Regulamin Kobiet Samotnych Wspólnej Pracy. Tutaj już można zauważyć zaczątek obecnej nazwy naszej wspólnoty. Panie łączyła wspólna modlitwa, wspólne mieszkanie, wspólne finanse i wspólna, cicha praca. Otaczały opieką młodzież żeńską, uczyły zawodu dziewczęta, wspomagały biednych, rodzinny i każdego, kto potrzebował pomocy. Po śmierci Franciszki Rakowskiej, którą obecnie nazywamy, matką, współzałożycielką i inicjatorką naszego Zgromadzenia, ks. Wojciech Owczarek podjął się opieki nad „gromadką z Orlej”, jak nazywał tę wspólnie żyjącą grupę kobiet. Zapewniał im opiekę duchową, materialną i prawną. W 1922 roku 27 października bp Stanisław Zdzitowiecki zatwierdził wspólnotę jako zgromadzenie na prawach diecezjalnych. I to właśnie od tej daty liczy się obecny Jubileusz 100-lecia Zgromadzenia. Tak matka Franciszka, jak i bp Wojciech Owczarek, obecnie Czcigodny Sługa Boży i Ojciec Założyciel naszej wspólnoty, żyli i umarli w opinii świętości. Całkowite oddanie matki Franciszki w cichej, pokornej i heroicznej pracy i modlitwie dla drugiego człowieka oraz zawołanie ojca Założyciela Muszę być świętym!!! są dla nas ich duchowych córek niedoścignionym wzorem.

 

Pragniemy zachęcić wszystkich naszych Czcigodnych Parafian do wspólnego z nami dziękczynienia za naszych Założycieli i charyzmaty, które Bóg wlał w ich serca; do dziękczynienia za powołanie i każde dobro uczynione przez nasze Siostry; za każdego człowieka, z którym dane nam było się spotkać i współpracować; za kapłanów, spowiedników, kapelanów, którzy nam posługiwali kiedyś i obecnie; a nade wszystko do uwielbienia Boga w Trójcy Świętej Jedynego, który jest początkiem i kresem wszelkiego dzieła na ziemi. Wraz z Matką Boża Niepokalaną i św. Józefem, Patronami naszego Zgromadzenia, będziemy czynić dzięki Bogu 15 maja 2022 roku w naszej Misji podczas Mszy św. o godz. 11.00.

 

Zapraszamy wszystkich do duchowej łączności i dziękczynienia razem z nami. Powierzamy się Waszej modlitwie, aby to dzieło trwało i przynosiło chwałę Bogu i pożytek ludziom.

 

s. Małgorzata Depka

 

 

Kontakt

Polnische Katholische Mission
Polska Misja Katolicka

Große Freiheit 41
22767 Hamburg

Tel:  (+49) 40 / 31 00 40
Fax: (+49) 40 / 18 01 64 53
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polecane strony

Polska Misja Katolicka w NiemczechErzbistum Hamburg   Diecezja Pelplińska Stolica Apostolska  Konferencja Episkopatu PolskiGość NiedzielnyPortal Mateusz.pl Katolicka Agencja Informacyjna
Ta strona używa plików Cookies. W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych (RODO) zmieniamy naszą Politykę Prywatności i Regulamin Strony internetowej Polskiej Misji Katolickiej w Hamburgu.
Dalsze informacje Ok